Nietoperze będą badane pod kątem przenoszenia wirusów. Czy są winne COVID-19?

Reklama

Dotychczas nie było prowadzonych szczególnych badań nietoperzy pod kątem przenoszenia wirusów. Naukowcy przyznają, że nie był to priorytet. Teraz podczas szalejącej pandemii, która prawdopodobnie zaczęła się od nietoperza, wszystko się zmieniło.

Obecnie cały świat skupia się na jednym temacie – zatrzymaniu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Środowiska naukowe chcą zbadać, czy temu wszystkiemu winne są nietoperze. Przyznają, że dotychczas nie mieli wiedzy na ten temat i to jej brak mógł stworzyć całą sytuację, z jaką teraz mamy do czynienia. Układ odpornościowy tych zwierząt jest specyficzny. Nikt jednak nie podjął tezy, aby mogła być szkodliwa człowiekowi, a tym bardziej że może zagrażać całej ludzkości.

Naukowcy wzywają do połączenia swoich sił w badaniach nad nietoperzami. Niegdyś te zwierzęta interesowały tylko specjalistów i zagorzałych ekologów. Teraz te zwierzęta znalazły się w centrum uwagi, jako pozorne oryginalne źródło koronawirusa.

W czasopiśmie Science dwóch badaczy zasugerowało, w jaki sposób możemy dowiedzieć się więcej i jak ta wiedza może pomóc. Daniel G. Streicker, badacz nietoperzy z University of Glasgow i Amy T. Gilbert, ekolog chorób z National Wildlife Research Centre w Fort Collins w stanie Kolorado, wskazują na szereg luk w naszej wiedzy na temat nietoperzy. Chcą wyjaśnić, dlaczego wirusy nietoperzy, są bardziej skłonne do wywoływania epidemii niż wirusy żyjące w innych zwierzętach. Do zbadania jest wiele gatunków nietoperzy, które mogą żyć z różnymi chorobami, a w interakcjach między nimi mogą się mutować. Trzeba wyjaśnić też, dlaczego wiele nietoperzy może żyć z wirusami, które mogą okazać się śmiertelne dla ludzi i innych zwierząt, takich jak SARS i MERS.

We wrześniu rozpoczęto łapanie nietoperzy, które będą poddawane badaniom, w kompleksie jaskiń w Ratchaburi w Tajlandii.

Reklama

Naukowcy apelują, że potrzebna jest interakcja między immunologami, wirusologami, ekologami i biologami ewolucyjnymi. Pierwsze pieniądze na badania już zostały już przyznane. National Science Foundation przyznała w grant w wysokości 1,67 miliona dolarów Amerykańskiemu Muzeum Historii Naturalnej, Texas Tech University i Uniwersytetowi Stony Brook w celu ustanowienia Global Union of Bat Diversity Networks.
Niestety nie wiemy, kiedy naukowcy zdążą odpowiedzieć na pytanie o szkodliwości nietoperzy w roznoszeniu koronawiursa.

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz