Psy podobne do wilka - SAARLOOSWOLFHOND

Psy podobne do wilka – przegląd.

Psy należą do zwierząt o największym stopniu zróżnicowania gatunkowego na całym świecie. Mimo tego każda rasa tych zwierząt pochodzi od wilka i choć wiele z nich zupełnie nie przypomina swoich dzikich przodków, to są też takie czworonogi, które wyglądają jak one. Niektóre z tych psów swój wygląd zawdzięczają łączeniu ras, a nie – jak mogłoby się wydawać – uwarunkowaniu genetycznemu. 

Przegląd ras psów wilkowatych.

WILCZAK CZECHOSŁOWACKI

Pierwszym psem wartym uwagi i bardzo podobnym do wilka jest wilczak czechosłowacki. To rasa zatwierdzona przez FCI, która swym wyglądem najbardziej przypomina dziko żyjącego krewnego. Zwierzę to pochodzi z Czechosłowacji i jest ono krzyżówką karpackiego wilka z owczarkiem niemieckim. Pies ten powstał ze względu dużego zapotrzebowania na tego typu czworonoga, przez armię czechosłowacką. Zwierzęta te cechują się ogromnymi pokładami energii, mają niesamowicie szybki czas regeneracji. Są to psy niezależne oraz nieufne w stosunku do obcych osób. Wilczak wymaga dużej pracy każdego dnia oraz profesjonalnego szkolenia już od wieku szczenięcego. Codzienna aktywność jest bardzo istotna dla wilczaka i powinna być ona dość intensywna. Każdy zainteresowany posiadaniem takiego czworonoga musi mieć świadomość, że posiadają one silny instynkt łowiecki. Wilczak czechosłowacki jest dużym zwierzęciem, zazwyczaj osiąga on 60-65 cm w kłębie, natomiast jego waga oscyluje w granicach 20-40 kg. Ma on specyficzną sierść – miękką oraz gęstą, o umaszczeniu niezwykle podobnym do wilka. 

SAARLOOSWOLFHOND

Jest to pies inaczej nazywany jako wilczak Saarloosa. Rasa ta swój początek ma w latach 20. XX wieku. Holender Lendert Saarlos marzył, aby stworzyć czworonoga idealnego dla osób niewidomych. Pierwotne założenie było takie, że zwierzę to miało być psem przewodnikiem, lecz z ubiegiem lat tego typu predyspozycje wśród tych zwierząt zaczęły zanikać. Rasa ta ma bardzo łagodne usposobienie. Jest bardzo lojalnym i oddanym czworonógiem, jednakże cechuje się on dużą nieufnością wobec obcych osób. Pies rasy saarlooswolfhond jest wytrzymałym zwierzęciem, o dużej aktywności i energii. Dlatego ważne jest, aby zapewnić mu stałą, codzienną dawkę ruchu. Czworonóg ten należy do dużych zwierząt, które osiągają nawet 75 cm wysokości w kłębie. Natomiast jego waga waha się w granicach 30-45 kg. Pies ten jest posiadaczem krótkiej, aczkolwiek gęstej sierści, o umaszczeniu w różnych odcieniach szarości i czerni. Występują też osobniki całe brązowe lub zupełnie białe. Zimą saarlooswolfhond posiada duże ilości podszerstka, co wiąże się z intensywną pielęgnacją jego okrywy włosowej.

NORTHEEN INUIT DOG 

Do psów wyglądających jak wilki zaliczamy również rasę northern inuit dog. Zwierzęta te nie są uznane przez FCI za oficjalną rasę, jednakże jest to krzyżówka siberian husky’ego, alaskana malamute oraz owczarka niemieckiego. Cechuje je atletyczna budowa ciała, która mimo swego wyglądu sprawia wrażenie smukłej. Dorosłe osobniki wysokie są nawet na 81 cm w kłębie, a ciężkie – do 50 kg. Psy tej rasy nie tylko są bardzo duże, wyróżniają się również samym kształtem, ponieważ są dość długie. Ich szata zwykle występuje w wielu kolorach – białym, szarym, brązowym, czarnym. Czworonogi te mają bardzo silny i niezależny charakter. Nie są zwierzętami dla każdego. Potrzebują zrównoważonej i odpowiedniej socjalizacji. Dlatego jeżeli trafią w nieodpowiednie ręce mogą szybko wejść na głowę, co może doprowadzić do tego, że będą niebezpiecznymi psami. Cechuje ich również bardzo wysoka inteligencja, więc mogą być wyzwaniem dla początkującego właściciela.

Autor zdjęcia: got_direwolves

UTONAGAN 

Te wilcze psy są rasą powstałą w Wielkiej Brytanii, pod koniec XX wieku. Jest on rezultatem krzyżówki pięciu czworonogów ratowniczych, jednakże nie poznano jeszcze jakich. Zwierzęta te to dobrze zbudowane psy, o dużej muskulaturze, które osiągają 73 cm w kłębie, a ich waga dochodzi nawet do 50 kg. Utonagan charakteryzuje się dużymi uszami, które zazwyczaj ma postawione jak wilk. Natomiast ich okrywa włosowa przeważnie występuje w odcieniach szarych, srebrzystoszarych oraz szaro-rudych z podpalaniem. Z kolei sam włos psy tej rasy mają nieco dłuższy niż reszta zwierząt podobnych do wilków. Czworonogi te są bardzo łagodne i zaskakująco uległe. Mają duże pokłady energii, którą muszą wytracać podczas codziennego ruchu oraz zabaw z człowiekiem. 

Reklama

TAMASKAN

Pies rasy tamaskan na pierwszy rzut oka oceniany jest jako zwierzę dostojne i bardzo duże. Jego wysokość w kłębie wynosi przeważnie ok. 70 cm, a waga jego dochodzi do 40 kg. Czworonóg ten posiada gęstą oraz grubą okrywę włosową, koloru szarego, rudego albo czarnego. To bardzo inteligentne zwierzę, więc doskonale się nadaję do wszelkich szkoleń. Tamaskan uwielbia pracować z i dla człowieka. Gdy ma ograniczony kontakt z swym dwunożnym przyjacielem staje się sfrustrowany. Jeżeli pies tej rasy ma zapewnione wszystkie potrzeby, nie sprawia większych problemów.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Czy psy śnią?

Czy zastanawiałeś się kiedyś czy psy mają sny i czy gdy pies szczeka i biega [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama