Naukowcy zgodni : niedźwiedzie polarne wyginą do 2100 roku!

Nie od dzisiaj wiadomo jak źle prezentuje się sytuacja związana z naszym klimatem. Coraz głośniej mówi się o zmianach, które przekreślą istnienie wielu gatunków zwierząt i roślin. Najnowsze badania wskazują, że szczególnie zagrożonymi są osobniki arktyczne,  którym do końca stulecia grozi śmierć głodowa.

Stale zmniejszająca się powierzchnia lodu morskiego sprawia, że niedźwiedzie polarne coraz intensywniej muszą walczyć o przetrwanie. Bazując na informacjach podawanych przez  World Wildlife Fund wiadomo, że w środowisku naturalnym funkcjonuje ok. 30 tysięcy niedźwiedzi, jednak to na co należy zwrócić szczególną uwagę to to, że gatunek ten jest wyjątkowo wrażliwy na zmiany klimatyczne, a co najgorsze charakteryzuje go słaba zdolność do adaptacji.

Lód morski pomaga zwierzakom w polowaniu na foki, które stanowią podstawę ich diety. Niedźwiedzie przystosowane są do długotrwałego postu, jednak zanim do niego przystąpią muszą zmagazynować spore pokłady energii, przez spożycie wartościowych posiłków. Naukowcy jednogłośnie stwierdzają, że nie wiadomo do końca  jak długo niedźwiedzie są w stanie funkcjonować korzystając ze swoich “zapasów”, zanim wpłynie to na ich zdolność do rozmnażania się lub ich śmiertelność. W co najmniej dwóch regionalnych grupach niedźwiedzi polarnych zaobserwowano jednak, że dłuższe okresy postu  mają negatywny wpływ na stan ciała osobników,  ich potencjał do rozmnażania się, a tym samym wielkość populacji.

Średnia temperatura w 2020r. jest dwa razy większa niż ta, sprzed epoki przemysłowej, co znacząco przyczyniło się do  jednego z najniższych poziomów lodu morskiego jaki był do tej pory.  Przewiduje się, że tendencja umieralności będzie widoczna we wszystkich grupach niedźwiedzi polarnych w Arktyce w miarę nie tylko postępującej utraty lodu, a także nadmiernych połowów ryb wykonywanych na wodach podbiegunowych. 

Niedźwiedzie polarne, podobnie jak reszta środowiska Arktyki, nie są jednak pozbawione nadziei, a my liczymy na to, że Świat zdecyduje się na ograniczenie spożycia mięsa, a także na zredukowanie emisji gazów cieplarnianych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama