Border Collie opis rasy

Najmądrzejsze psy

Reklama

Psy są bardzo dobrymi przyjaciółmi ludzi i po latach przebywania ze swoimi opiekunami, rozumieją ich bez słów. Z wzajemnością. Czasami naprawdę zadziwia nas to, jak wiele pies rozumie bez słów, jak szybko się uczy i jak bardzo czasami jest podobny do człowieka. Jakie są jednak najmądrzejsze psy

Najmądrzejsze psy na świecie 

Badania naukowe udowodniły, że pies myśli i odczuwa emocje w podobny sposób, w jaki robi to około 3 letnie dziecko. Warto jednak dodać, że udowodniono również, że psy mają niesamowitą pamięć i potrafią pamiętać wydarzenia aż do 10 lat wstecz. 

Każdy z nas kocha swojego czworonoga bezgranicznie i każdy z nas myśli o swoim psie jako o najwspanialszy, najbardziej bystrym i inteligentnym psem na świecie. Nie mam w tym nic dziwnego i prawdę mówiąc trudno obiektywnie porównać, czy bardziej inteligentny jest Twój psiak, czy np. suczka sąsiadki. Szczególnie biorąc pod uwagę różnice w ich temperamencie, jedne psiaki są bardziej aktywne, inne mniej, jedne lubią uczyć się i wykonywać sztuczki, a z kolei inne tego nie lubią, i trudno na tej podstawie stwierdzić, że jeden z nich jest mniej inteligentny tylko dlatego, że nie lubi tych sztuczek wykonywać. 

Każdy pies tak naprawdę wyjątkowy i każdy ma swoje unikalne upodobania, dlatego trudno zmierzyć wszystkie jedną miarą. 

Najmądrzejsze psy ranking 

Jak zatem został stworzony ranking najmądrzejszych psów świata? Otóż znany i niezwykle ceniony na całym świecie trener psów Stanley Coren uznał, że chce stworzyć ranking psów i zbadać każdą rasę pod kątem posłuszeństwa, łatwości szkolenia i uczenia się. Pierwsze miejsce przypadło rasie border collie, który pracował bez ustanku. Z kolei amerykańska suczka tej rasy o imieniu Chaser pobiła wszystkie rekordy, udowadniając, że rozumie bez problemu aż 1022 słówa i potrafi podzielić zabawki pod kątem ich użytkowości i przeznaczenia – to właśnie mniej więcej w tym wieku dzieci uczą się podobnych umiejętności. 

Oczywiście nie warto i nie należy patrzeć na swojego psa jedynie pod kątem inteligencji, ponieważ wszystkie psy są inteligentne, a powyższe testy są jedynie sprawdzianem niektórych umiejętności. Najważniejsze jest dobre serce i oddanie czworonoga. 

Reklama

Najmądrzejsze psy świata – top 4 

1. Border collie 

Jak już wyżej wspomniałam, border collie uzyskał zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu. Jest to pies pasterski i jest świetny w tej pracy. Jest spokojny, bardzo mało szczeka, ale potrzebuje dużo uwagi i ruchu. 

Border Collie opis rasy

2. Owczarek niemiecki 

Owczarki nie bez powodu są wykorzystywane w służbach i w pomocy osobom niewidomym. Są bardzo inteligentne, ale raczej nie są polecane dla początkujących – wymagają konsekwencji, spokoju i stanowczości. 

3. Golden retirever 

Wszyscy znamy goldena, ten pocieszny psiak uwielbia dzieci, inne zwierzęta i w locie zapamiętuje nowe informacje. Wymaga delikatności i konsekwencji. Uwielbia wodę. 

Golden retriever cena i opis rasy

4. Pudel średni 

Pudle nie bez powodu były przez wieki ulubieńcami salonów. Z łatwością uczą się nowych sztuczek i dobrych manier, a także bez problemu wyczuwają emocje wszystkich wokół. Pudel kiedyś był psem myśliwskim, a obecnie kocha dzieci, inne zwierzęta i jest fantastycznym przyjacielem całej rodziny. 

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Małe rasy psów

Małe rasy psów nieustannie zyskują na popularności. Nie każdy odczuwa potrzebę posiadania dużego psa. Tak [...]

pies sika w domu

Jak nauczyć psa czystości

Jak nauczyć psa czystości?? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) na całym [...]

Dodaj komentarz