Na świecie jest już tylko 30 sztuk Gibbonów Hainan! Zbudowano dla nich most

Most nadziei dla najrzadszych naczelnych na kuli ziemskiej został zbudowany, aby ułatwić im przemieszczanie się i rozmnażanie. Zostało zaledwie kilka niewielkich grup gibonów, które tylko w lasach chińskiej wyspy Hainan. Żeby utrzymać gatunek, osobniki płci męskiej i żeńskiej muszą mieć możliwość spotkania.

Gibony występują tylko w tym jednym miejscu na świecie i akurat w tym miejscu osunęła się ziemia, co spowodowało ogromną wyrwę i uniemożliwiło spotkania naczelnych. Dodatkowo ograniczyło im możliwość zdobywania pożywienia i wędrowania po całym lesie. Obecnie gibony podróżują po sznurach łączących dwa obszary lasu. Stworzyli je ludzie, którzy próbują ratować zagrożony gatunek.

Chodzenie i kołysanie się wśród koron drzew jest naturalne dla gibonów. Dla najrzadszych naczelnych na świecie wykonano, więc most linowy łączący ponownie, wcześniej oddzielone części lasu.

Naukowcy sfilmowali małpy, które miały okazję korzystać mostu. Niektóre używały lin jako poręczy, inne huśtały się na linach, trzymające je rękami, a najodważniejsze chodziły po linie.

Dziewięcioosobowa grupa opanowała poruszanie się po moście linowym, z wyjątkiem jednego dorosłego gibona, który wykonywał potężny skok z jednego drzewa na drugie, czasem w towarzystwie wysportowanych, nastoletnich towarzyszy, tak aby mostu nie dotykać.

Naukowcy zajmujący się ochroną przyrody twierdzą, że 18-metrowa struktura może być niezbędną liną życia dla zagrożonych gatunków, podczas gdy lasy zostaną przywrócone do dawnej świetności.

Reklama

Program ochrony gibonów prowadzony przez ogród botaniczny Kadoorie w Hongkongu ma na celu uratowanie gatunku przed wyginięciem. Ponowne zalesianie powinno być priorytetem. Małpy te były niegdyś pospolite w całych Chinach, a teraz jest ich tak niewiele. Dodatkowo ich występowanie ogranicza się jedynie do skrawka lasu na wyspie na Morzu Południowochińskim.

Na świecie występuje około 20 gatunków gibonów, od północno-wschodnich Indii po Borneo. Większości z nich grozi wyginięcie poprzez działania człowieka: niszczenie lasów, polowania i nielegalny handel.

W Chinach niedawno zniknęły dwa gatunki gibonów, a wszystkie ocalałe gatunki chińskie, w tym nasz główny bohater: gibon hainan (Nomascus hainanus), zostały sklasyfikowane jako krytycznie zagrożone przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama