Corgi pies (Welsh Corgi Pembroke) – opis rasy

Klasyfikacja FCI – grupa I, sekcja 1 wzorzec 39. Nie podlega próbom pracy.

Pies niewielkiej budowy ciała, lecz o wielkim sercu i spokojnym usposobieniu. Bardzo bystry, piekielnie inteligentny. Może być szczekliwy. Mały pies pasterski, w przeszłości zaganiający bydło i owce, pomagający w wypasie i ochronie – gęsi. Obecnie dusza towarzystwa, miłośnik zabaw. Kocha ludzi a ludzie go kochają.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Ojczyzną welsh corgi jest bezsprzecznie Walia. Jednak ich pochodzenie nie jest do końca jasne i jednoznaczne. Jedne źródła podają, że przodkami rasy corgi są psy należące do Celtów, zamieszkujących Wyspy Brytyjskie ponad 2000 lat temu. Wychodziłoby na to, że ich rys historyczny sięga czasów przed naszą erą. Natomiast niektórzy pasjonaci rasy oraz znawcy twierdzą, że rasa ta wywodzi się od psów flamandzkich tkaczy przybyłych na tereny Walii około X wieku. Wierząc tej teorii wychodziłoby na to, że przodkami corgie były psy w typie szpiców pasterskich. Możemy również spotkać zwolenników teorii, że praprzodkami welsh corgi są skandynawskie szpice pasterskie, które zawitały na tereny Wielkiej Brytanii wraz z wikingami w IX wieku. Jakkolwiek, z pierwszymi historycznymi zapiskami związanymi z tą rasą, możemy zetknąć się już w Kodeksie Walijskim powstałym w 920 roku, którego twórcą był Howell Dha. W tym zbiorze praw Walijskich zauważyć można opis małego psa z wyglądu przypominającego corgie, zaganiającego bydło. Jednakże najczęściej to szwedzkie psy rasy Vallhund – psy gotów, są uważane za ich pełnoprawnych przodków.

Obecnie możemy rozróżnić dwie rasy owczarka walijskiego. Welsh corgi pembroke oraz Welsh Corgi Cardigan. Nazwa „pembroke” powstała w południowo- zachodniej Walii w hrabstwie Pembrokeshire, natomiast „cardigan” – ma swój początek w hrabstwie Cardiganshire. Obydwie te rasy pierwotnie były uznawane przez Walijczyków jako psy tej samej rasy. Spowodowało to ogólne przyzwolenie na dowolne krzyżowanie osobników. Rozdzielano je jedynie na dwa typy – te z ogonem (pembroke) oraz bez ogona (cardigan). Dopiero w 1934 roku uznano psy corgi za dwie odrębne rasy, opracowano dla nich oddzielne wzorce oraz zakazano ich ze sobą łączyć.

Obecnie wielką miłośniczką rasy welsh corgi pembroke jest królowa Wielkiej Brytanii – Elżbieta II. Aktualnie owczarek walijski stał się symbolem królowej a jej miłość do tej rasy sprawiła wzrost popularności corgie na całym świecie. Królowa pierwszego swojego pembroke’a otrzymała jako dziecko od swojego ojca – króla Jerzego VI w 1933 roku. To właśnie dzięki niemu, w pałacu królewskim dziś mieszka całkiem duże stado tych piesków. Welsh corgi pembroke skradły również serce amerykańskiej bajkopisarce i ilustratorce – Tashy Tudor. W tym przypadku owczarki walijskie zostały bohaterami jej opowieści dla dzieci.

Reklama

WYGLĄD PSÓW RASY CORGI:

Owczarek walijski to pies o typie budowy jamnikowatej. Ma niewielkie, krępe, ale długie ciało, osadzone nisko, na krótkich nogach. Głowa corgie w porównaniu do reszty ciała jest duża a ze względu na swój kształt określana jako lisia. Czaszka między uszami szeroka i płaska. Pies corgi posiada również duże, proste, uszy, o zaokrąglonych końcach, które u rasy pembroke są mniej ruchliwe niż u Cardigan. Ich nos jest czarny a oczy – okrągłe o ciemnej barwie. Ważne jest, aby nie były one wypukłe. Welsh corgi ma szeroką, mocna i głęboką klatkę piersiową, dobrze ożebrowaną a jego przedpiersie jest wyraźnie zaznaczone. Kończyny są krótkie, proste o mocnym kośćcu, dobrze kątowane w stawie skokowym (tylne). Ogon tych psów wyglądem przypomina bogato owłosioną, bujną lisią kitę. Może być naturalnie długi lub krótki, ale powinien on stanowić przedłużenie linii grzbietu. Pembroke ważą od 9 (suki) do 12 (samce) kg, a wysokość ich w kłębie wynosi pomiędzy 25 – 30cm. Charakterystyczną cechą tych piesków jest prosta, twarda, a co najważniejsze wodoodporna sierść. Może być ona krótka lub średniej długości, nigdy nie kędzierzawa, miękka czy lejąca. Umaszczenie typowe dla psów rasy welsh corgie pembroke to jednolite rude (odcienie od piaskowo-beżowego po mahoniowe), śniade, czarne i pręgowane. Dopuszczalne są również białe znaczenia na nogach, piersi i szyi.

PIELĘGNACJA I ZDROWIE CORGIE:

Pembroke należą do psów, które są stosunkowe proste w pielęgnacji. Intensywnie linieją tylko dwa razy do roku, ale ze względu na dużą ilość podszerstka należy je wyczesywać raz w tygodniu. Ze względu na ich budowę ciała oraz obfite owłosienie, należy liczyć się z tym, że corgie potrafią wnosić do domu mnóstwo piasku i błota.

Reklama

Corgie zaliczamy do najzdrowszych ras psów. Sporadycznie możemy u nich zaobserwować młodzieńczą kulawiznę, ale jest to przypadłość zanikająca z wiekiem, nie wymagająca leczenia. Swoje mocne zdrowie, wytrzymałość i odporność w dużej mierze zawdzięczają braku ingerencji ludzkiej w trakcie ich hodowli. Będąc właścicielem psa rasy welsh corgi pembroke zdecydowanie należy unikać nadwagi, wysokich skoków, częstego chodzenia po schodach. Owczarki walijskie mają predyspozycje do wypadania dysku a wymienione czynności wraz z wysoka wagą psa niezwykle obciąża ich kręgosłup. U rasy tej możemy spotkać również postępujący zanik siatkówki.

Psy corgi cechują się ogromnym apetytem, który należy kontrolować. Odpowiednia dieta jest niesłychanie istotna już od szczeniaka. Trzeba zwracać uwagę zarówno na kaloryczność karmy jak i ilość jej spożywania. 

Przeciętny wiek zdrowego pembroke wynosi od 12 do 15 lat.

Szczeniaki corgie pembroke kosztują od 4000-6000zł a średni koszt utrzymania tej rasy to 150zł miesięcznie.

Reklama

CHARAKTER WELSH CORGI PEMBROKE:

Corgie to łagodne, zrównoważone psy o wesołym usposobieniu. Są przyjacielskie w stosunku do ludzi jaki i innych zwierząt. Posiada on bardzo silny instynkt stadny, dzięki czemu nie mają skłonności do włóczenia się, lecz zazwyczaj trzymają się blisko ludzi. Nie faworyzuje nikogo, raczej przywiązuje się do wszystkich domowników i jest im wierny. Pembroke to psy o wysokiej inteligencji i szybko uczące się. Skutkiem tego jest ich szybkie przyswajanie zachowań pożądanych jak i tych mniej. Dlatego corgie potrzebują opiekuna o stanowczym i konsekwentnym charakterze i jeżeli nie będą miały stawianych granic od szczeniaka, szybko nauczą się, że wszystko im wolno. Jednakże nie można być w stosunku do niego agresywnym a warunki powinny być stawiane stanowczo, lecz w sposób łagodny. Welsh corgi jest doskonałym psem dla rodzin z dziećmi w każdym wieku – są niezwykle delikatne w stosunku do niemowląt a starsze dzieci są wspaniałymi kompanami do dzikich harców, zabaw i ruchu zwłaszcza na świeżym powietrzu. Jeżeli tylko zapewnimy psom tej rasy regularną aktywność fizyczną, corgie spokojnie może zamieszkać w każdym mieszkaniu, nawet tym najmniejszym. Przeszłość owczarka walijskiego tak go ukształtowała, że regularna dawka ruchu, długi i męczący fizycznie oraz psychicznie spacer w ciągu dnia jest obowiązkowy. Jako że welsh corgi to psy pasterskie, mają one skłonności do zaganiania – na spacerach mogą gonić za rowerzystami, biegającymi dziećmi itd. Pembroke to aktywne i pracowite psy, chętnie pracujące i współpracujące z człowiekiem. Lubią czuć się potrzebne a proces socjalizacji należy przeprowadzać już od szczeniaka. 

Welsh corgi pembroke to psy odpowiednie dla ludzi każdej grupy wiekowej, lecz należy pamiętać, że potrzebuje on właściciela mądrego i konsekwentnego.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Eurasier - opis rasy

Eurasier jest pięknym, średniej wielkości szpicem o bardzo bujnym futrze. Jego charakterystyczną cechą jest puszysty [...]

Dodaj komentarz

Reklama