Łuskowce stoją na krawędzi zagłady.

Reklama

Trzy gatunki łuskowców niestety zbliżają się ku wyginięciu – ogłosiła Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uaktualniając swoją „Czerwoną listę gatunków zagrożonych”. Urocze, łuskowate ssaki nadal cierpią z powodu kłusownictwa, któremu służy międzynarodowy rynek ich łusek i mięsa.

„Łuskowce nadal są atakowane przez kłusownictwo i nielegalny handel. To wszystko sprawia, że a na horyzoncie pojawia się zagłada tych uroczych oraz dziwnych stworzeń” – powiedziała w oświadczeniu Sarah Uhlemann, dyrektor programu międzynarodowego w Centrum Różnorodności Biologicznej. „Administracji Prezydenta Trumpa kończy się czas, aby zapewnić im większą ochronę zgodnie z ustawą o zagrożonych gatunkach. Musimy zapewnić, że rynek Stanów Zjednoczonych dla jakichkolwiek produktów z łuskowców będzie totalnie zamknięty”.

W nowej ocenie IUCN stwierdzono, że populacja trzech gatunków łuskowców zmalała. Dwa afrykańskie gatunki, łuskowiec białobrzuchy i olbrzymi, przeszły z kategorii „Wrażliwe” do kategorii „Zagrożone”, ze względu na 50% spadek populacji w ciągu 21 lat. Natomiast łuskowiec, filipiński, zmienił się z „zagrożonego” na „krytycznie zagrożony” ze względu na spadek o 80% w ciągu 21 lat.

Łuskowce są poważnie zagrożone kłusownictwem i handlem łuskami, które w Chinach niesłusznie uważa się za lecznicze. Dużą popularnością cieszy się także mięso tych zwierząt. Podczas gdy większość popytu występuje w Azji, to jednak rynek amerykański dalej pozostaje otwarty na produkty z tych stworzeń. Co najmniej 26 000 importowanych produktów z łuskowców zostało skonfiskowanych w Stanach Zjednoczonych w latach 2004–2013. Aby tego było mało to raport Humane Society International z 2015 r. wykazał, że produkty „lecznicze” zawierające lub mogące zawierać części łuskowców są dostępne w amerykańskich sklepach i sprzedaży online.

Pozostaje mieć nadzieję, na szybszą reakcję Rządu Amerykańskiego w tej sprawie. Liczymy na to, że administracja Donalda Trumpa w krótkim czasie przedstawi propozycję walki o istnienie tych wspaniałych stworzeń

Reklama

Źródło fot.: www.polityka.pl

Autor: Magdalena Kurek

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Sprytny uciekinier.

Sprytna ośmiornica nowozelandzka o nazwie Inky, wymknęła się ze swojego zbiornika z Narodowego Akwarium w [...]

Dodaj komentarz