Lemury są wybitnie wrażliwe na zmiany klimatyczne

Zmiany klimatu niosą za sobą konsekwencje. Siedliska, w których do tej pory zwierzęta czuły się znakomicie, zmieniają skład gatunków roślin lub rośliny całkiem wymierają. Populacje zwierząt muszą migrować, a jeśli nie są w stanie tego zrobić, niestety mogą nie przetrwać.

Lemury są przykładem ssaków bardzo wrażliwych na zmiany klimatyczne. Ich nieduża grupa żyje na Madagaskarze i już ma problem ze znalezieniem tam odpowiedniego schronienia.

Madagaskar w ubiegłym roku stracił największy procent lasów pierwotnych, co czyni go jednym z najbardziej wylesionych miejsc na Ziemi. Od 2012 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała lemury, które występują tylko na Madagaskarze, za najbardziej zagrożoną grupę zwierząt na świecie.

Takie marginalne populacje mogą stać się tak samo ważne dla przetrwania gatunków, jak te w dużych rezerwatach i ogrodach zoologicznych. Zwłaszcza wśród tak delikatnych zwierząt.

Kłusownictwo, rolnictwo, uprawa węgla drzewnego i nielegalne pozyskiwanie drewna wywarły ogromny wpływ na dziką przyrodę tego kraju. Jeśli dołożymy do tego zmiany klimatyczne, to sytuacja dla zwierząt na wyspie robi się naprawdę ciężka.

Reklama

Rosnące temperatury grożą przemieszczeniem dzikiej przyrody z obszarów utworzonych w celu jej ochrony. Ziemia, która była odpowiednia dla lemurów wczoraj, może nie nadawać się na jutro, co wymaga od naukowców myślenia poza tradycyjnymi granicami wyznaczonego obszaru.

Na wyspie przez dziesięciolecia wiele lasów było chronionych po prostu przez zbocza, które wydawały się zbyt strome, aby można je było uprawiać. Jednak w ciągu ostatnich pięciu lat ceny wanilii, która kwitnie na stokach, wzrosły dziesięciokrotnie, co spowodowało wzrost zainteresowania terenami na wzgórzach.

Erik Patel, z Lemur Conservation International oraz naukowiec Desire Rabary zajmują się ochroną lemurów na tym terenie. Obaj twierdzą, że najważniejsze kwestie dzisiejszej ochrony przyrody leżą poza dużymi obszarami chronionymi, takimi jak pobliski rezerwat przyrody Makira. Chociaż są to kluczowe ostoje, mówi Patel, połowa pozostałych rzadkich lemurów, w tym jedwabista sifaka, indri i ruffed lemur, lepiej radzi sobie z przetrwaniem w mniejszych grupach i dzikich, dziewiczych miejscach. Musimy o nie zadbać.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama