Lamparty i tygrysy otrzymają bezpieczne schronienie na terenie Chin.

Zatwierdzono plany ustanowienia w Chinach parku narodowego o powierzchni 5600 mil kwadratowych. Teren będzie stanowił schronienie dla lamparta amurskiego i tygrysa syberyjskiego. Są to dwa najbardziej zagrożone wyginięciem koty świata.

Kompleksowe plany dotyczące olbrzymiego rezerwatu zlokalizowanego w prowincjach Jilin i Heilongjiang zostały ujawnione w 2020 roku, według oficjalnej agencji prasowej Chińskiej Republiki Ludowej.

Podczas gdy wszystkie siedem gatunków dużych kotów występujących na tym terenie jest poważnie zagrożonych, lampart amurski jest najbardziej narażony wyginięciem. Według szacunków The World Wildlife Fund na świecie zostało tylko 60 osobników. Dodatkowo obecne dane mówią, że na wolności żyje zaledwie 400-500 tygrysów syberyjskich.

Podczas gdy dla większości, wiadomości o powstającym ssanktuarium dla dużych kotów są pozytywne, ludzie mieszkający w parku są negatywnie nastawieni do pomysłu. Wyrażają obawy, że dzikie zwierzęta będą zbytnio zbliżać się do ich gospodarstw domowych.

Zarówno rezerwat tygrysów, jak i park pand są częścią niedawnego zobowiązania Chin do „całkowitej przebudowy systemu parków narodowych”. Należy zaznaczyc, że już wcześniej ogłoszono, że Chiny będą również bezpiecznym domem dla czarno bałych misi. Mocarstwo ujawniło, że w swoim najnowszym planie pięcioletnim planują utworzyć ponad 20 parków narodowych. Państwowe media ogłosiły również, że planowane jest otwarcie parku dla słoni azjatyckich, a także parku dla antylop tybetańskich.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Nosówka u dzikich tygrysów

Wirus nosówki (CDV) wywołuje poważną chorobę u psów domowych, a także infekuje inne drapieżniki, w [...]

Dodaj komentarz

Reklama