Koronawirus: Nasze psy mogą cierpieć gdy wrócimy do pracy

Koronawirus: Psy będą cierpieć na poważny lęk separacyjny po zakończeniu kwarantanny

Ograniczenia w poruszaniu się i działaniu zakładów pracy spowodowane epidemią koronawirusa są dla ludzi stresujące. Jednak nasze psiaki cieszą się z ciągłej obecności opiekunów w domach.

Niestety, jak przewidują behawioryści, kiedy ryzyko spowodowane wirusem zmaleje i wszyscy wrócimy do pracy i zajęć codziennych, może to silnie uderzyć w życie naszych pupili. Psiaki przyzwyczajają się do naszej ciągłej obecności. Kiedy jej zabraknie może pojawić się lęk separacyjny czy poczucie odrzucenia.

Jak przekonuje trener psów Królowej Elżbiety II, psiaki mogą doznać lęków separacyjnych, gdyż podczas naszej ciągłej obecności w domu wytworzyły w sobie bardzo silne przyzwyczajenie.

Dr. Roger Mugford, psycholog zwierzęcy, w wywiadzie dla The Times wyjaśnia: „Przy tak dużej ilości czasu spędzanego z rodzina, psy wykazują tendencje do nadmiernej zależności w stosunku do rodziny. Przez to mogą cierpieć kiedy ich opiekunowie wrócą do pracy a dzieci do szkoły”

Lęki mogą objawiać się na różne sposoby. Psiaki mogą odreagowywać stres szczekaniem, gryzieniem mebli, załatwianiem się w domu czy nawet gryzieniem łap powodującym samookaleczenie.

Dr. Mugford podpowiada jak sprawdzić czy psiak reaguje dobrze czy też występują u niego problemy z zachowaniem. „Zamontuj w domu kamerkę, dzięki temu zobaczysz jak pies zachowuje się pod twoją nieobecność.”

Reklama

By pomóc naszym zwierzęcym przyjaciołom przetrwanie nieuniknionej separacji, proponujemy zacząć trening już teraz. Najprościej jest odseparować się od psiaka na 30 minut kilka razy dziennie. Dzięki temu zobaczymy jak psiak zachowuje się kiedy jest sam a dodatkowo przyzwyczaimy go do tego że nie zawsze jesteśmy przy nim.

Nasze psy darzą nas bezwarunkową miłością. Dzięki czemu pomagają nam łatwiej przetrwać okres kwarantanny. Dlatego okażmy im to samo, pomagając przetrwać rozłąkę kiedy już wrócimy do pracy.

Reklama

Jeśli twój psiak wykazuje stany lękowe, pamiętaj, nie jest w tym osamotniony. Badania przeprowadzone przez Fińskich naukowców pokazały że większość psów cierpi na zaburzenia zachowania.

Źródło: independent.co.uk

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama