Jak długo żyją psy?

Ile lat żyje pies? Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, jak długo właściwie żyją psiaki. Często słyszy się, że jeden pies dożywa nawet dwudziestu lat, z kolei inny żyje tylko 10. Z czego to wynika i czy można zrobić cokolwiek, żeby nas pupil został z nami dłużej? 

Długość życia psa 

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jest w tym sporo prawdy, psiaki uczą nas lojalności, trwają przy nas w najgorszych chwilach i sprawiają nam naprawdę dużo radości. Ich jedyną wadą jest to, że niestety nie mają szans na przeżycie z nami całego życia. Psy starzeją się niestety o wiele szybciej niż człowiek. Najogólniejszy przelicznik mówi, że każdy kolejny rok psa, to 5 lat ludzkich. W przypadku średnich ras jest to 6 lat, a przy dużych rasach – 7 lat. 

Ile żyje pies? 

Przeszukują internet, można z pewnością natrafić na wiele sprzecznych informacji, albo przynajmniej takich, które są zbyt ogólne, by można odnieść je do swojego psiaka. Generalnie przyjmuje się, że średnio czworonogi żyją od 10 do 13 lat, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to zbyt satysfakcjonująca odpowiedź. 

Istnieje jednak kilka kryteriów, dzięki którym można dokładniej oszacować, ile może żyć dany psiak. 

Przede wszystkim generalna zasada jest taka, że im większy pies, tym niestety żyje krócej, czyli około 13 lat. Mniejsze rasy psów potrafią dożyć nawet 19 lat (a zdarzają się rekordziści, którzy przekraczają nawet tę granicę). Są również niestety psiaki, które żyją o wiele krócej, niż wyżej wymienione ramy. Np. berneński pies pasterski żyje tylko około 7 lat, co jest naprawdę bardzo krótkim czasem dla psa. Ile żyje owczarek niemiecki? Jest to dość popularna w Polsce rasa, której psy żyją około 11 – 13 lat. 

Reklama

Ile żyją psy kundelki? 

Jako, że kundle są najczęściej mieszanką psów rasowych, najłatwiej byłoby oszacować długości ich życia poprzez znajomość rasy / mieszanki ras ich rodziców. Niestety z uwagi na to, że rzadko kiedy znamy rodziców kundelka, możemy jedynie przypuszczać, do jakiej rasy nas psiak jest podobny i na tej podstawie szacować ile może żyć. Warto jednak mieć na uwadze, że niezależnie od mieszanki ras, psiaki małe żyją statystycznie dłużej od większych. Generalnie jednak kundelki są dość długowieczne i żyją nawet 20 lat. 

Jak długo żyją psy – różnice w długości życia 

Skąd jednak bierze się taka rozbieżność w długości życia poszczególnych psów? Przede wszystkim są to niestety głównie spekulacje, ale uważa się, że u większych psiaków szybciej rozwijają się choroby związane z podeszłym wiekiem, przez to, że w okresie szczenięcym rosną o wiele szybciej od swoich mniejszych kolegów, co może sprzyjać nieprawidłowościom. 

Reklama

Czy można zrobić coś, żeby przedłużyć życie psiaka? 

Można przede wszystkim zadbać o jego zdrową i zbilansowaną dietę. Warto rozważyć BARF, dbać o suplementy i przede wszystkim o zabawę, i aktywność fizyczną. Redukuj stres zwierzaka i regularnie rób badania profilaktyczne, najlepiej raz w roku. Zadbaj o szczepienia. W końcu o wiele łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Pies który został burmistrzem

Poznajcie psa o imieniu Parker the Snow Dog, który w oficjalnych wyborach został burmistrzem górskiego miasteczka Georgetown. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Czy psy śnią?

Czy zastanawiałeś się kiedyś czy psy mają sny i czy gdy pies szczeka i biega [...]

Dodaj komentarz

Reklama