Gwałtowne wymieranie pszczół. Bez nich nas też czeka koniec.

Naukowcy od lat zwracają uwagę na problem globalnego wymierania pszczół. Ostatnio podzielili się najnowszymi ustaleniami, które dobitnie świadczą o tym, że nie są to słowa rzucane na wiatr. Od trzech dekad wyginęło 25 % gatunków tych owadów.

Informacją jakich gatunków już raczej nie spotkamy na naszym globie, podzielili się naukowcy z Consejo Nacional de Investigaciones Cientificas y Tecnicas w Argentynie. Jak wykazali od lat 90 w światowych rejestrach zaprzestano odnotowania aż 25 proc. gatunków pszczół.

Pocieszające jest to, że zdaniem uczonych brak owadów w tym rejestrze nie oznacza ich kompletnego wyginięcia. Osobników tych gatunków jest na tyle mało, że nie jesteśmy w stanie ich zaobserwować w środowisku naturalnym.

Badania sprawdzające zmniejszanie się populacji zazwyczaj tyczą się konkretnego gatunku lub obszaru. Naukowcy analizują globalne trendy występowania pszczół opierając się na danych zgromadzonych w Global Biodiversity Information Facility i dotyczą one aż 20 tys. gatunków owadów z całej kuli ziemskiej.

Pocieszającym jest, że spadek populacji nie dotyczy wszystkich gatunków. Każdy z nas powinien zdać sobie sprawę, że jeśli na naszym świecie zabraknie pszczół, niedługo potem dołączymy do nich również my.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama