Fantastyczne odkrycie w Dżibuti! 50 lat poszukiwań somalijskiej ryjówki słoniowej !

Ślad o nich zaginął ponad 50 lat temu, gatunkowo najbliżej im do słonia, z kolei rozmiarami do myszy. Somalijskie ryjówki słoniowe -bo to o nich właśnie mowa- były jednym z 25 najbardziej poszukiwanych przez Global Wildlife Conservation gatunków zaginionych. Ponowne odkrycie tych uroczych zwierząt zawdzięczamy naukowcom działającym na terenie Dżibuti. Jeden z badaczy, Steven Heritage z Duke University Lemur Center zaznaczył jak ważne jest to znalezisko, będące owocem prawdziwego zawzięcia i zamiłowania do zwierząt. 

Jak udało się znaleźć poszukiwane od lat sengi somalijskie?

Ekipa badawcza ustawiła ok. tysiąc łapek w wielu lokalizacjach i zwabiła zwierzęta miksturą stworzoną z masła orzechowego, owsianki oraz drożdży. 

Co charakteryzuje somalijskie ryjówki słoniowe?

  • Zwierzęta te żyją na skalistych powierzchniach, głównie wzniesieniach.
  • Osobniki łączą się w pary na całe życie dzieląc małe terytorium z wybrankiem.
  • Sengi spokrewnione są ze słoniami i manatami.
  • Populacja tych osobników ma się dobrze; zwierzęta zamieszkują także tereny poza Somalią.

Poszukiwania Zaginionych Gatunków to największe w historii dążenie do odnalezienia i zachowania zagubionej przez naukę dzikiej przyrody na co najmniej dekadę. GWC potwierdza ponowne odkrycie czterech innych gatunków ze swojej listy 25 najbardziej poszukiwanych zaginionych gatunków: Salamandry Jacksona w Gwatemali, zarówno olbrzymiej pszczoły Wallace’a,  jak i kanczyla srebrnogrzbietego w Wietnamie.

źródło: globalwildlife.org

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Życie gepardów zagrożone!

Czy wiedzieliście, że ludzie coraz częściej i chętniej zatrzymują dzikie zwierzęta w swoich domach? Takie [...]

Dodaj komentarz

Reklama