Ślad o nich zaginął ponad 50 lat temu, gatunkowo najbliżej im do słonia, z kolei rozmiarami do myszy. Somalijskie ryjówki słoniowe -bo to o nich właśnie mowa- były jednym z 25 najbardziej poszukiwanych przez Global Wildlife Conservation gatunków zaginionych. Ponowne odkrycie tych uroczych zwierząt zawdzięczamy naukowcom działającym na terenie Dżibuti. Jeden z badaczy, Steven Heritage z Duke University Lemur Center zaznaczył jak ważne jest to znalezisko, będące owocem prawdziwego zawzięcia i zamiłowania do zwierząt.
Jak udało się znaleźć poszukiwane od lat sengi somalijskie?
Ekipa badawcza ustawiła ok. tysiąc łapek w wielu lokalizacjach i zwabiła zwierzęta miksturą stworzoną z masła orzechowego, owsianki oraz drożdży.
Co charakteryzuje somalijskie ryjówki słoniowe?
- Zwierzęta te żyją na skalistych powierzchniach, głównie wzniesieniach.
- Osobniki łączą się w pary na całe życie dzieląc małe terytorium z wybrankiem.
- Sengi spokrewnione są ze słoniami i manatami.
- Populacja tych osobników ma się dobrze; zwierzęta zamieszkują także tereny poza Somalią.
Poszukiwania Zaginionych Gatunków to największe w historii dążenie do odnalezienia i zachowania zagubionej przez naukę dzikiej przyrody na co najmniej dekadę. GWC potwierdza ponowne odkrycie czterech innych gatunków ze swojej listy 25 najbardziej poszukiwanych zaginionych gatunków: Salamandry Jacksona w Gwatemali, zarówno olbrzymiej pszczoły Wallace’a, jak i kanczyla srebrnogrzbietego w Wietnamie.
źródło: globalwildlife.org