Czy psy widzą duchy?

Duchy od wieków fascynowały ludzkość, która do dzisiaj zadaje sobie pytania o ich istnienie. Wielu ludzi wierzy, że duchy naprawdę istnieją, ale istnieje równie spora ilość osób, które są zdecydowanymi sceptykami i zaprzeczają jakiemukolwiek istnieniu zjawisk paranormalnych. Wśród osób, które wierzą w duchy, można często usłyszeć stwierdzenie, że psy widzą duchy. Jak jest naprawdę? Czy psy widzą duchy

Istnienie paranormalnych zjawisk nie zostało co prawda potwierdzone przez naukę, ale istnieje wiele przekazów ludzi, którzy utrzymują, że widzieli duchy. Nie ma również jednoznacznych stwierdzeń (szczególnie naukowych), które mówiłyby o tym, czy zwierzaki widzą duchy. Trudno będzie to również potwierdzić naukowo, ponieważ badania albo jednoznacznie potwierdzają istnienie jakiegoś zjawiska, albo mu przeczą. Trudno o przeprowadzenie w ogóle takich badań, w momencie, kiedy obiekt badań nie jest ani widoczny, ani potwierdzony naukowo. 

Wiele przekazów medialnych natomiast mówi o istnieniu duchów. Wielu ludzi utrzymuje, że duchy widziało, a także, że ich psy zachowują się bardzo osobliwie w obliczu śmierci kogoś bliskiego, albo wtedy, kiedy przejeżdża karetka. Często można również usłyszeć opowieści o psach, które z radością patrzą w pustą przestrzeń po śmierci swojego opiekuna, merdają i radośnie szczekają, co jest przez wiele osób uważane za dowód na to, że widzą one swojego zmarłego opiekuna. Trudno stwierdzić, czy te historie są prawdziwe, czy nie. 

Istnieje ciekawa teoria dotycząca tego, czy psy widzą duchy. Powstała nawet dziedzina, która zajmuje się tym zagadnieniem, a jej nazwa to kryptozoologia. Jest to nieuznana przez naukę gałąź zoologii, która koncentruje się na teoriach o niepotwierdzonym znaczeniu, między innymi na historiach o duchach. 

Bardzo znanym przedstawicielem tej dziedziny jest Rupert Sheldrake, który mówi o ciekawych zdolnościach psów, które rzekomo miałyby móc postrzegać zmysłami zjawiska paranormalne (w końcu nie od dziś wiadomo, że psy mają o wiele bardziej wyczulone zmysły od człowieka. Cóż, na pewno węch i słuch). Sheldrake jako podstawowe pojęcie w swojej teorii przedstawia tzw. pole morficzne, które miałoby pozwalać psiakom nie tylko przewidywać emocje i zamiary swoich opiekunów, ale również wyczuwać zbliżającą się śmierć, czy ciężką chorobę. Wiele osób zauważa w końcu nienaturalne zachowanie psa, kiedy bliska osoba odchodziła. Można również usłyszeć wiele historii mówiącym o tym, że pies dzięki swoim niezwykle wyczulonym zmysłom i niezwykłej intuicji, był w stanie uratować człowiekowi życie i uratować go od strasznego wypadku. Takie sytuacje z całą pewnością dodają ludziom wiary na temat zdolności psów do wyczuwania zjawisk paranormalnych. 

Duch psa w domu 

Reklama

Istnieje wiele historii o tym, że psiaki po śmierci nie zawsze udają się za tęczowy post, ale zostają u swoich ukochanych właścicieli, o czym miałyby świadczyć dziwne sytuacje, takie jak przesunięte psie zabawki, dziwne dźwięki, albo specjalne znaki, które psiak nam daje. Jak jest jednak naprawdę, niestety na razie nie mamy szansy sprawdzić. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama