Czy winogrona szkodzą psu?

Czy pies może jeść winogrona?

Czy pies może jeść winogrona? Winogrona są owocami, które są cenione od tysiącleci, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Zawierają one antyoksydanty, które chronią przed chorobami nowotworowymi i nadciśnieniem, a także wpływają pozytywnie na cały organizm. Są to owoce niezwykle cenne dla ludzkiego organizmu. Co jednak z psami? Czy pies może jeść winogrona

Winogrona są znane już od ponad 7 tysięcy lat. W starożytności były stosowane jako środek łagodzący dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Używano ich również do leczenia ran. Te słodkie owoce zawierają witaminy C, B, A, potas, fosfor, wapń, magnez, cynk, miedź i żelazo. Zawierają nawet jod, który jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla funkcjonowania tarczycy i którego często mamy niestety niedobór. Winogrona zawierają też flawonoidy, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Całe bogactwo dobroci! Jak jednak winogrona działają na psiaki? Czy psy mogą je w ogóle jeść? 

Psy niestety nie powinny jeść winogron ani rodzynek, czyli ich suszonej wersji. Mimo tego, że winogrona są dla ludzkiego organizmu niezwykle dobroczynne, winogrona dla psa są niestety złym pomysłem, ponieważ zawierają toksyczną substancję, która po spożyciu prowadzi do niewydolności nerek, a w konsekwencji do śmierci. 

Toksyczna dawka winogron jest obliczana na zaledwie 11,5 grama na każdy kilogram masy psiaka, a w przypadku rodzynek są to zaledwie 3 gramy. Niestety nie wiadomo jeszcze konkretnie jaka substancją w winogronach działa na psiaka tak toksycznie, miejmy jednak nadzieję, że jak najszybciej się dowiemy. 

Jeśli zauważysz u swojego psiaka objawy zatrucia, czyli przede wszystkim wymioty i biegunkę, możesz podejrzewać, że to kwestia zjedzenia winogron. Dodatkowo pojawiają się bóle brzucha, apatia, brak apetytu. W kale psa można zauważyć niestrawione resztki owoców. Widząc psa w takim stanie należy niezwłocznie, absolutnie niezwłocznie udać się do weterynarza, ponieważ pojawienie się niewydolności nerek jest wówczas kwestią godzin. Nigdy nie podawaj psiakowi winogron. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama