Czy pies może jeść pomidory?

Czy pies może jeść pomidory? Pomidory są warzywami pełnymi wielu cennych witamin i minerałów, a przepisów na pomidorowe dania jest bez liku, i trudno się dziwić, w końcu są to jedne z najbardziej uwielbianych warzyw na całym świecie. Co jednak z czworonogami? Czy psiaki mogą je jeść? 

Część psów uwielbia prosić swoich właścicieli o jedzenie i błagalnie wypatruje kolejnych kęsów. Z jednej strony trudno się psiakom dziwić, w końcu są ciekawe tego, co mamy na talerzu i dlaczego akurat to. Chociaż bardzo często po spróbowaniu, czy nawet obwąchaniu rezygnują z dalszego proszenia, trudno zaprzeczyć, że poznają w ten sposób świat. Oczywiście nie powinniśmy nigdy karmić psiaka resztkami ze stołu, ponieważ niestety złe nawyki jest o wiele łatwiej wpoić, niż dobre, ale warto z całą pewnością urozmaicać dietę psiaka o warzywa. Co jednak z pomidorami? 

Pomidory – kopalnia witamin 

Pomidory zawierają masę cennych witamin i składników odżywczych, między innymi bardzo dużo witaminy C, K, B6, A, kwasu foliowego, żelaza, potasu, manganu, magnezu, fosforu i miedzi. Istna bomba witaminowa, prawda? Z całą pewnością, jednak należy pamiętać, że pomidory posiadają również kilka szkodliwych składników (zielone pomidory, niedojrzałe), takich jak solanina, która znajduje się też w łodygach i liściach. Jest to substancja, która jest szkodliwa dla psów, szczególnie w dużych ilościach. Zatem czy pies może jeść pomidory? Jeśli chcesz podać swojemu psiakowi pomidora, zrób to śmiało, pamiętaj tylko, żeby był naprawdę czerwony i bardzo dojrzały. 

Jak można rozpoznać, że psiak zjadł liście, łodygę, czy niedojrzałego pomidora? 

Zauważysz wiele objawów świadczącym o zatruciu, takich jak: 

  • – biegunka,
  • – apatia,
  • – senność,
  • – problemy z koordynacją,
  • – rozszerzone źrenice,
  • – napady drgawek / padaczki,
  • – spowolnienie rytmu serca,
  • – wymioty. 

Zatrucie pomidorami nie powinno co prawda zagrażać życiu, a rokowania są dobre, jednak jeśli zauważysz powyższe objawy, należy niezwłocznie zabrać pupila do weterynarza. Reasumując – okazjonalnie czerwone pomidory będą jak najbardziej w porządku. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Pies je trawę - dlaczego?

Z pewnością każdy opiekun psa zastanawiał się kiedyś, dlaczego pies je trawę. Taka sytuacja zdarzyła [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama