Czy pies może jeść orzechy?

Czy pies może jeść orzechy? Orzechy są pełne cennych witamin i minerałów, a przepisów na dania i przede wszystkim desery zawierające orzechy jest bez liku, i trudno się dziwić, w końcu występują w bardzo wielu odmianach i są naprawdę pyszne. Co jednak z czworonogami? Czy psiaki mogą je jeść? 

Część psów uwielbia prosić swoich właścicieli o jedzenie i błagalnie wypatruje kolejnych kęsów. Z jednej strony trudno się psiakom dziwić, w końcu są ciekawe tego, co mamy na talerzu i dlaczego akurat to. Chociaż bardzo często po spróbowaniu, czy nawet obwąchaniu rezygnują z dalszego proszenia, trudno zaprzeczyć, że poznają w ten sposób świat. Oczywiście nie powinniśmy nigdy karmić psiaka resztkami ze stołu, ponieważ niestety złe nawyki jest o wiele łatwiej wpoić, niż dobre, ale warto z całą pewnością urozmaicać dietę psiaka o orzechy. Czy jednak psy mogą jeść orzechy? 

Najlepsza odpowiedź będzie brzmieć: to zależy. Zależy, ponieważ pies niektóre orzechy może jeść, a niektórych powinien absolutnie unikać. Jakie to orzechy? 

1. Orzechy makadamia 

Zdecydowanie NIE podawaj psu tych orzechów. Nawet mała ilość wpływa na organizm psa toksycznie, są to bardzo groźne dla psów orzechy. 

2. Pistacje 

Reklama

Można podawać pistacje, nie są niebezpieczne 

3. Orzechy włoskie 

Lepiej unikaj podawania orzechów włoskich psiakowi, powodują one rozstrój żołądka i niestety problemy z jelitami 

4. Nerkowce 

Nerkowce są pyszne i mięciutkie, pies bez problemu sobie z nimi poradzi (nawet staruszek). Nie są jednak wskazane dla psiaków z nadwagą i skłonnościami do nadwagi – zawierają dużo tłuszczu. Jednak od czasu do czasu warto urozmaicić nimi dietę, zawierają wiele cennych witamin. 

5. Brazylisjkie 

Reklama

Zawierają cenny selen i mnóstwo kwasów tłuszczowych, ale podanie ich psu skończy się niestety problemami z żołądkiem. Reasumując – tych lepiej unikać; 

6. Migdały 

Od czasu do czasu można podać kilka. Kilka. Trzeba uważać na nadmiar, ponieważ mogą powodować rozstrój żołądka. 

7. Orzeszki ziemne 

Reklama
Reklama

Można podawać, są bezpieczne dla psiaków. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama