jajko dla psa?

Czy pies może jeść jajko?

Czy pies może jeść jajko? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli psiaków i nie mam w tym nic dziwnego, w końcu traktujemy nasze psiaki jak członków rodziny i zależy nam na tym, by ich jedzenie było jak najbardziej zbilansowane i jak najlepsze. Wiadomo jednak, że psiaki nie mogą jeść niektórych produktów. Więc jak właściwie jest z jajkami? Czy psy mogą jeść jajka? 

Okazuje się, że odpowiedź nie jest taka oczywista, a wokół jedzenia przez psiaka jajka, narosło naprawdę sporo mitów i kontrowersji. Z czego one wynikają? Prawdopobnie z tego, że w ciągu ostatnich lat bardzo często jajka były postrzegane jako prawdziwa bomba cholesterolu. Jak jest naprawdę? 

Zacznijmy od tego, że jajka są prawdziwą bombą witamin, mimo tego, że wcale na to nie wyglądają. Przede wszystkim są skarbnicą białka, które jest każdemu psu i człowiekowi potrzebne. Poza tym są bardzo obfite w witaminy, takie jak witamina A, E, D, K i B. Poza tym zawierają naprawdę dużo żelaza, magnezu, sodu, cynku i wapnia, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu. 

Jajko dla psa – warto? 

Oczywiście, że warto! W końcu jajka są skarbnicą cennych witamin, mikro i makroelementów! Nawet przodkowie psów, wilki, kiedy tylko mogły, jadły jajka, by wzbogacić swój jadłospis i urozmaicić dietę. Mimo tego, że współcześnie mamy naprawdę ogromny wybór karm bardzo dobrej jakości, zawsze warto wzbogacić dietę psa świeżymi warzywami, owocami i jajkami. Czy wszystkie psy mogą jednak jeść jajka? Co ze szczeniakami i seniorami? 

Czy pies może jeść jajka? A szczeniak, albo senior? 

Dieta szczeniaka powinna być szczególnie ostrożnie dobrana i odpowiednio zbilansowana, w końcu to najważniejszy okres w rozwoju psiaka. Można bardzo łatwo przedobrzyć, a w końcu nadmiar witamin jest również zły. Warto mimo wszystko dodać do diety szczeniaka jajka, ale w odpowiedniej ilości – jedno żółtko raz w tygodniu powinno zupełnie wystarczyć. Można jednak wprowadzić je dopiero wtedy, kiedy psiak nie pije już mleka matki. Należy jednak je ugotować z uwagi na możliwe bakterie. 

Reklama

Starszy pies też skorzysta z jajek w diecie, jednak 1 – 2 w tygodniu powinny wystarczyć. 

Jajko w diecie dorosłego psa 

Dorosły pies również z pewnością zdrowotnie skorzysta z jajka. Jeśli Twój psiak jest zdrowy, nic nie stoi na przeszkodzie, by podawać mu jajka od jednego, do nawet trzech razy w tygodniu. Oczywiście jeśli je lubi. Oczywiście trzy jajka w tygodniu to raczej porcja dla psów pracujących, niż dla małych yorków czy kotów. W razie wątpliwości skonsultuj się z weterynarzem. 

Reklama

Surowe jajko dla psa? W jakiej formie podać psiakowi jajko? 

Jajka przed użyciem zawsze należy umyć, ponieważ na skorupce mogą znajdować się naprawdę groźne bakterie. Najlepiej oczywiście kupować jajka z zaufanego źródła, z oznaczeniem 0 albo 1 (chów klatkowy jest nie tylko okrutny, ale jest również prowadzony w bardzo złych warunkach, a co za tym idzie – jajka będą bardzo złej jakości). Jeśli znasz zaufane źródło, możesz podać psiakowi surowe, w innym przypadku ugotuj je albo conajmniej sparz wrzątkiem. Upewnij się jednak, że Twój pies nie jest na jajka uczulony. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama