Czy można dawać chleb psu?

Czy pies może jeść chleb?

Czy pies może jeść chleb? Nie od dzisiaj wiadomo, że chleb występuje w naszej diecie bardzo często i trudno sobie wyobrazić żywienie bez niego. Często też wydaje nam się, że pod kątem żywienia nasi pupile nie różnią się tak bardzo od nas i chcemy dzielić się z nimi pokarmami, które sami jemy. Jednak nie wszystkie produkty, które dla nas są zdrowe, będą również takie dla psa. Czy pies może jeść chleb

Od dawna wiemy, że dokarmianie np. kaczek chlebem nie jest dobrym pomysłem, ponieważ szkodzi ich wątrobie. Czy sytuacja ma się jednak tak samo z psiakami? Psiaki są co prawda wszystkożerne, jednak głównymi składnikami psiej diety powinno być mięso i warzywa, a także owoce. Chleb niestety nie zalicza się do tego grona. Co prawda nie jest sam w sobie dla psiaka szkodliwy i psu nie stanie się wielka krzywda jeśli zje jedną, czy dwie kromki, natomiast absolutnie nie powinien być to dla niego stały element diety. Dlaczego? 

Przede wszystkim dlatego, że pieczywo jest dość ciężkostrawne, mocno zapycha i zawiera duże ilości węglowodanów, a także powoduje silne wyrzuty glukozy do krwi. Jedzenie chleba przez psa prowadzi do otyłości. Można nawet powiedzieć, że jedzenie przez psa chleba to puste kalorie, coś jak słodycze dla człowieka. 

Niektóre psiaki mogą również cierpieć na alergie pokarmowe, np. alergię na pszenicę, czy gluten. W takim wypadku trzeba niezwłocznie pozbyć się chleba z diety psa. Jeśli Twój pies nie wykazuje żadnych oznak alergii, można podawać mu małe kawałki chleba od czasu do czasu, jeśli naprawdę go lubi. Jednak nigdy nie powinien on być głównym składnikiem psiego menu. Jednak tak naprawdę o wiele lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie psiakowi dobrych przysmaków albo innego zamiennika, ponieważ jak już wspomniałam wcześniej, chleb niewiele wnosi do diety, a jest ciężkostrawny, przyczynia się do otyłości i zapycha psiaka. 

Warto również dodać, że często do wypieku chleba jest używana sól, a jak wiemy, pies nie powinien spożywać przypraw, a już w szczególności nie soli. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak często odrobaczać kota?

W życiu każdego kota szczególnie istotne miejsce powinna posiadać profilaktyka przeciwpasożytnicza. Pasożyty zewnętrzne, jak i [...]

Jak zrobić drapak dla kota?

Właściciele kotów często bardzo rozpieszczają swoje zwierzątka, dając im różnorodne zabawki. Jedną z chętniej wybieranych [...]

Reklama

Czytaj dalej

Pies i czystek

Czystek dla psa jest coraz częściej polecany dla psów. Jest to coraz bardziej popularne zioło, [...]

Dodaj komentarz

Reklama