Czy Grizzly w Wyoming czeka koniec z rąk myśliwych?

Nie długo po tym, jak słynne niedźwiedzie grizzly z Montany Yellowstone zostały pozbawione ochrony z ustawy o zagrożonych gatunkach, w piątek stan Wyoming zaczął opowiadać się za polowaniem na niedźwiedzie grizzly.

„Lekkomyślne polowanie w Wyoming ignoruje fakt, że niedźwiedzie grizzly są nadal zagrożone wyginięciem w Yellowstone i na całym Zachodzie” – powiedziała w oświadczeniu Andrea Santarsiere, starszy prawnik w Center for Biological Diversity. „To tragiczne, że te zagrożone zwierzęta zostaną zabite, aby łowcy trofeów mogli powiesić isobie ch głowy na ścianie”.

Chociaż liczba niedźwiedzi grizzly na większym obszarze Yellowstone wzrosła to nadal grozi im izolacja od innych populacji, utrata kluczowych źródeł pożywienia i śmierć spowodowana przez człowieka. Ogólnie niedźwiedzie grizzly zajmują mniej niż 4% ich historycznego zasięgu w Stanach Zjednoczonych.

Miliony turystów z całego świata przyjeżdżają co roku do Parku Narodowego Yellowstone i Parku Narodowego Grand Taton w oczekiwaniu na zobaczenie niedźwiedzia grizzly i innych rzadkich gatunków zwierząt. Przemysł turystyczny jest głównym motorem napędowym wielu miast w Wyoming i Montanie. Ale nowe przepisy nie zapewniłyby żadnej ochrony słynnym niedźwiedziom Yellowstone, które mogą zostać zastrzelone, jeśli opuszczą granice parku.

W zeszłym miesiącu agencja gier Montana State przyjęła odwrotne podejście, nie zalecając w tym roku polowania na niedźwiedzie grizzly. Komisja ds. Ryb, Przyrody i Parków w Montanie przyjęła zalecenie 15 lutego.

„Montana podjęła właściwą decyzję, nie zezwalając na polowanie na niedźwiedzie grizzly w tym roku i miejmy nadzieję, że w przyszłych latach” – powiedział Santarsiere. „Brak działań w Wyoming jest głęboko rozczarowujący”.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama