Rodzaje psów ratowniczych, jak je szkolić?

Podczas gdy wiele psów jest po prostu towarzyszami, przed innymi stoją poważne zadania.  Mowa tutaj o psach ratowniczych/pracujących. Rasy pracujące posiadają na ogół naturalne instynkty, które podczas intensywnego szkolenia są starannie doskonalone. To wszystko ma na celu wypracowanie u nich bardzo pomocnych człowiekowi zachowań. W tym artykule wymienimy wszystkie rodzaje psów ratowniczych. Celowo użyte zostało stwierdzenie „ratowniczych”, gdyż ich praca, praktycznie zawsze sprowadza się do ratowania ludziom życia. Spróbujcie razem ze mną spojrzeć pod tym kątem, a z pewnością przyznacie mi rację.

Rodzaje psów ratowniczych

Psy ratownicze (przewodnickie)

Psy przewodnicy lub psy asystujące to osobniki, które zostały przeszkolone do pomocy osobom niepełnosprawnym. Ustawa o niepełnosprawnościach zawiera specjalne wytyczne dotyczące psów przewodników i ich traktowania w miejscach publicznych. Prawdziwy pies przewodnik jest szkolony, aby zawsze zachowywał się odpowiednio we wszystkich sytuacjach. Dzięki temu może towarzyszyć człowiekowi w dowolnym miejscu i uratować go z różnych opresji dnia codziennego. Przejście przez pasy osoby niewidomej, może stanowić przeszkodę i potencjalne niebezpieczeństwo. Dzięki „ratunkowi” psa przewodnickiego ta czynność staje się możliwa i o wiele bezpieczniejsza.

Oto kilka przykładów psów przewodników:

  • dla osób z dysfunkcją wzroku
  • asystujące w mobilności dla ludzi z napadami padaczkowymi
  • nasłuchowe dla osób z wadami słuchu

Powszechnie używane rasy psów obejmują golden retriever, labrador retriever, pudel i owczarek niemiecki.

Psy ratownicze (do terapii)

Terapia z udziałem zwierząt obejmuje wykorzystanie wyszkolonych, certyfikowanych zwierząt w ramach planu terapeutycznego pacjenta. Te psy oferują wsparcie emocjonalne osobom chorym, często odwiedzając szpitale i domy opieki. Odbywają również wizyty w szkołach i przedszkolach, aby pomóc w edukacji dzieci na temat psów. Wyciągają pomocną łapę do ludzi zawładniętych depresją i pozwalają im z niej wyjść.

Reklama

Psy każdej rasy, wielkości i wieku mogą zostać psami terapeutycznymi. Ale potrzebują odpowiedniego temperamentu, socjalizacji i treningu. Psy ratownicze (terapeuci) muszą być zrównoważone, dobrze socjalizowane  oraz wyszkolone i nieustraszone.

Psy ratownicze (policyjne)

Psy policyjne, często nazywane K-9, są szkolone specjalnie do pomocy policji i innym pracownikom organów ścigania w wykonywaniu obowiązków. Psy policyjne chronią swoich opiekunów. Mogą ścigać i zatrzymywać podejrzanych, którzy próbują uciec przed policją. W niektórych przypadkach K-9 można wyszkolić do wąchania substancji. Te psy można również sklasyfikować jako zwierzęta do poszukiwań.

Reklama

Do najczęstszych ras psów używanych jako psy policyjne należą owczarki niemieckie i belgijskie malinois.

Psy ratownicze (żołnierze)

Podobnie jak psy policyjne, wojskowe psy robocze pomagają żołnierzom w ich działaniach. Te czworonogi mogą być używane jako detektory, tropiciele, wartownicy i zwiadowcy. Mogą brać udział w poszukiwaniach i ratownictwie.

Większość wojskowych psów roboczych to owczarki niemieckie, owczarki holenderskie i belgijskie malinois.

Psy ratownicze (tropiące)

Psy poszukiwawcze mają wyjątkowo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Pies-wykrywacz jest szkolony, aby wywąchać określoną substancję lub grupę substancji. Typowe rodzaje substancji, których są uczone aby wyszukiwać to nielegalne narkotyki, materiały wybuchowe, krew i szczątki ludzkie. Niektóre psy uczą się nawet wykrywać raka, nieprawidłowy poziom cukru we krwi, niektóre rodzaje owadów (np. pluskwy), a nawet odchody zwierząt. Psy tropiące są wykorzystywane w organach ścigania, myślistwie i opiece zdrowotnej. 

Reklama

Często używane rasy to beagle, labradory i golden retrievery.

Psy ratownicze (poszukiwawcze)

Psy poszukiwawczo-ratownicze są bardzo zwinne i mają wyjątkowe zmysły węchu i słuchu. Te wysoce wyszkolone zwierzęta służą w wielu różnych dziedzinach, w tym w tropieniu, wyspecjalizowanych poszukiwaniach, ratownictwie lawinowym i lokalizowaniu zwłok.

Często używane rasy to labradory, golden retriever, border collie, bernardyny  i owczarki niemieckie.

Szkolenie psa ratownika

Jakie są sposoby szkolenia wybranego psa ratownika? Na warsztat weźmiemy sobie psa ratowniczo- poszukiwawczego.

Reklama
Reklama

Jak przebiega szkolenie psa ratowniczego?

Pies ratownik musi najpierw zdać wraz z właścicielem wiele wymagających egzaminów. Konieczny jest trening posłuszeństwa zakończony egzaminem na psa towarzyszącego. Następnie pies przechodzi podstawowe szkolenie w różnych dziedzinach:

  1. Praca w terenie: ćwiczenia w trudnym terenie (rury, drabiny itp.)
  2. Mobilność w terenie: ćwiczenia na trudnych nawierzchniach (gładkich, elastycznych, kratkach itp.)
  3. Praca z komunikatorami: werbalny język komunikowania (szczekanie, odsyłanie, drapanie itp.)
  4. Prace poszukiwawcze: w poszukiwaniach terenowych i gruzowiskach,

Jak wygląda szkolenie psa ratownika?

Istotnym jest fakt, że pies ratownik zawsze współpracuje z partnerem. Tą drugą połówką duetu jest człowiek, który jest zarazem opiekunem psa. Dlatego najważniejszym jest aby wspólnie ukończyli szkolenie.

Pies ratownik razem ze swoim opiekunem muszą odbyć wymagające szkolenie w specjalistycznym oraz licencjonowanym ośrodku szkolenia. Aby mieć możliwość odbycia tego elitarnego kursu zarówno pies jak i jego opiekun muszą zdać testy kwalifikujące. Ten egzamin wstępny ma na celu wykrycie wrodzonych predyspozycji psa oraz sprawdzenie, czy opiekun również nadaje się do tak odpowiedzialnego zadania. 

Szkolenie nie należy do łatwych, jest mozolne i wymagające. Sporym wyzwaniem dla opiekuna potencjalnego psa ratownika jest jego obowiązkowe i pełne zaangażowanie. Talent w tej kwestii odgrywa dużą rolę, ale nie jest kluczowy. Najważniejsze jest samozaparcie, upór, pracowitość i wytrwałość. Szkolenie ratownicze wymaga również gruntownych zmian w codziennym życiu. Poza zajęciami należy poświęcić około 20 godzin na szkolenie dodatkowe oraz trening w różnych warunkach terenowych. Zastanawiacie się pewnie ile takie szkolenie trwa. Otóż dwa lata to minimum aby uzyskać licencję. Natomiast należy sobie zdawać sprawę, że to nie koniec drogi przed psem aby zostać ratownikiem. Aby utrzymać “kondycję” konieczny jest dożywotni trening.

Jak widać, nie jest to łatwa sprawa. Dlatego też psom ratowniczym jak i ich przewodnikom należą się niskie ukłony i wyrazy szacunku.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Jak nauczyć psa szczekać?

Jak nauczyć psa szczekać? Najczęściej nie lubimy, kiedy pies szczeka, szczególnie kiedy robi to często [...]

Jak nauczyć psa aportować

Jak nauczyć psa aportować? Zabawa z pupilem jest jedną z najlepszych form spędzania czasu razem [...]

Reklama

Czytaj dalej

Szkolenie psów obronnych

Celem szkolenia psów obronnych jest uzyskanie wysokiej dyscypliny oraz podporządkowania psa przewodnikowi. Szkolenie pozwala nauczyć psa zatrzymania napastnika, panowania nad jego własną [...]

Dodaj komentarz

Reklama