Co dają nam pszczoły miodne?

Pszczelarstwo sięga tysięcy lat wstecz. Pszczelarze i naukowcy nakreślają, dlaczego powinniśmy się o nie troszczyć.

Domowa pszczoła miodna (Apis mellifera), znana pod nazwami naukowymi jako „europejska” lub „zachodnia” pszczoła miodna, jest tak naprawdę najpospolitszym z dziewięciu gatunków pszczół miodnych.

Pszczoły miodne to owady wybitnie społeczne. Żyją w koloniach, w których jest jedna królowa i dziesiątki tysięcy robotnic.

Królowa jest jedyną pszczołą, która składa jaja. Samce zwane trutniami, można spotkać podczas wiosennego okresu godowego. Wylęgają się z niezapłodnionych jaj. Z kolei robotnice wykluwają się z jaj zapłodnionych przez trutnie.

Historia pszczelarstwa sięga prawie 9 000 lat. Wiedza na temat opieki i współpracy z pszczołami jest badana zarówno przez naukowców, jak i samych pszczelarzy, którzy przekazują sobie informacje z pokolenia na pokolenie. Współcześni pszczelarze używają uli wykonanych przez siebie lub producentów. Zazwyczaj ule są drewnianymi pudłami z rzędami drewnianych ramek, które pszczoły wypełniają woskiem o strukturze plastra miodu. Ule są zaprojektowane tak, aby umożliwić pszczelarzom zbieranie miodu i pomóc pszczołom w utrzymaniu gniazda.

Dlaczego są dla nas ważne?

Reklama

Pszczoły miodne wytwarzają kilka produktów przydatnych dla ludzi, w szczególności miód i wosk pszczeli.

Najważniejsze jednak jest zapylanie kwiatów, podczas żerowania. Pomagają w ten sposób rozmnażać się dzikim kwiatom, a gospodarstwom uzyskać nie tylko więcej, ale przede wszystkim lepszych jakościowo plonów.

Reklama

Obecnie wielu największych pszczelarzy komercyjnych przenosi ule po całym kraju w celu zapylania upraw – jest to usługa, która jest głównym źródłem dochodu wielu pszczelarzy.

Eksperci podkreślają, że chociaż pszczoły miodne są ważne z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia, na całym świecie jest około 20 000 innych gatunków pszczół, które również zapylają rośliny. „Niektóre gatunki pszczół odwiedzają kwiaty, które mogą być odwiedzane tylko przez nie” – powiedziała Margaret Couvillon, biolog w Virginia Tech w Blacksburg w Wirginii. „Jeśli zabierzesz tę pszczołę, ten kwiat również zniknie”.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama