Mruczki, choć wydają się absolutnie nieustraszone, potrafią doskonale maskować strach, ale w rzeczywistości naprawdę często go odczuwają i są raczej bojaźliwe. Co przeraża koty? Dowiedz się, dzięki temu możesz oszczędzić kotu niepotrzebnego stresu!
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Przez bardzo modny ostatnio trend polegający na położeniu w pobliżu kota ogórka, kociarze zorientowali się, że koty nie są zazwyczaj tak odważne, jak mogłoby się wydawać. Wychodzi bowiem na to, że tak niepozorne warzywo potrafi kota ogromnie przestraszyć! Niestety wiedza ta nie posłużyła do tego, by oszczędzić mruczkom stresu, a do tego, by je straszyć i nagrywać filmiki pokazujące reakcje przestraszonych kotów uciekających na widok ogórka.
Jeśli udało się nam już dowiedzieć co przeraża koty, powinniśmy tego unikać, by nie przysparzać kotu stresu, na który reagują bardzo źle. Dowiedz się, jakich jeszcze rzeczy mogą bać się koty.
Delikatne koty
Koty, mimo tego, że są drapieżnikami, są tak naprawdę bardzo delikatnymi stworzeniami. Przyczyn lękliwego i bardzo ostrożnego uosobienia powinniśmy upatrywać jednak w tym, że w łańcuchu pokarmowym kot jest zarówno drapieżnikiem, jak i ofiarą. Wobec tego musi być zawsze czujny i nieufny, dlatego czasami wobec niezidentyfikowanych i zaskakujących przedmiotów podskakuje ze strachu, ponieważ instynkt mówi mu, że trzeba uciekać, bo może stracić życie. Warto oszczędzać kotom stresu i dowiedzieć się, co jeszcze może być przyczyną stresu.
Kot i ogórek – dlaczego koty boją się ogórków?
Świat zwierząt jest bardzo logiczny. Nie ma w nim miejsca na przypadki. Dlatego strach przed ogórkiem nie jest niewytłumaczalny i nieracjonalny. Koty reagują na ogórki strachem najczęściej wtedy, gdy nie spodziewają się, że go zobaczą. Tylko tyle i aż tyle. Ich przerażenie jest szczególnie zrozumiałe wtedy, kiedy opiekun podstawia ogórka niedaleko miski, podczas posiłku.
To jeden momentów, w których kot powinien czuć się absolutnie bezpiecznie. Wyobraźcie sobie, że jesteście kotem, spożywacie w spokoju posiłek, a tu nagle odwracacie głowę i widzicie coś, co wygląda jak wąż (a niektóre węże są w stanie bez problemu zjeść kota). Nie przerazilibyście się? No właśnie. Mimmo tego, ze dla niektórych reakcja kota jest śmiechu warta, dla niego samego może być to traumatyczne przeżycie.
NIe róbcie waszym kotom takich ‚żartów”. Przyczynią się tylko do niepotrzebnego stresu i spadku poczucia bezpieczeństwa na ich własnym terytorium. Takie ciągłe strasznie kota może doprowadzić do zaburzeń behawioralnych, a także do niechcianych zachowań, takich jak załatwianie się poza kuwetą.
Osobliwe fobie – czego boją się koty?
Oczywiście, że nie wszystkie koty boją się tych samych rzeczy. Każdy z nich ma unikalny charakter i będzie reagował inaczej. Warto jednak opowiedzieć o kilku nietypowych fobiach, które mogą spotkać każdego mruczka. Jakie to fobie?
1. Balony
Nie wiadomo dokładnie co sprawia, że koty boją się balonów, ale okazuje się, że większość kotów faktycznie się ich obawia. Możliwe, że wynika to z ich wyglądu. Na początku balon może po prostu wyglądać jak drapieżnik. Dość mocno stresującym przeżyciem może być też pęknięcie balona.
2. Banany
Koty mogą bać się bananów, ponieważ mają one podłużny kształt, i podobnie jak ogórki, mogą kojarzyć się z wężem. Przerażenie jest niestety gwarantowane, szczególnie, jeśli kot zostanie zaskoczony widokiem banana.
3. Odkurzacze i suszarki
Strach przed odkurzaczem i suszarką wynika z bardzo prostej rzeczy – są po prostu bardzo groźne. Z punktu widzenia kota to po prostu potwory, które poruszają się po całym mieszkaniu, by w końcu na nie zapolować.
4. Woda
Zdarzają się koty, którym woda nieszczególnie przeszkadza, ale myślę, że można spokojnie uznać, że należą do mniejszości. Woda potrafi porządnie przemoczyć kocie futerko, które, kiedy jest mokre, jest ciężkie i niewygodne, a także spowalnia kota i naraża go na przeziębienie. Dodatkowo zmoczenie futerka może zmienić zapach kota i nawet go nasilić – co może być prawdziwą katastrofą, szczególnie, jeśli w pobliżu kręcą się drapieżniki, które chciałyby na mruczka zapolować.
5. Żółwie
Trudno wyobrazić sobie, żeby kot mógł doznać jakiejkolwiek krzywdy ze strony żółwia. Są to dość łagodne, a na pewno bardzo powolne zwierzęta. Co jednak ciekawe, większość kotów panicznie wręcz boi się żółwi. W ich mniemaniu są one żadnymi krwi drapieżnikami. Istnieją jednak oczywiście koty, które dogadują się ze swoimi żółwimi przyjaciółmi.
6. Własne odbicie
Na pewno widzieliście niejeden filmik w internecie, na którym przerażony kot odskakuje od lustra i stroszy futerko. Dla niektórych kotów odbicie w lustrze jest zupełnie niezauważalne lub conajmniej śmieszne. Niektóre mruczki jednak panicznie się go boja i uciekają gdzie pieprz rośnie! Jeszcze inne koty boją się swojego odbicia, kiedy są jeszcze maluchami, a później wyrastają z tego strachu i traktują lustro z zupełną obojętnością.
Można nieco uogólnić i stwierdzić, że kot boi się większości rzeczy, które stanowią dla niego zaskoczenie. Jednak po zapoznaniu się z nimi strach zazwyczaj przechodzi. Pamiętajcie jednak, żeby nigdy nie testować nerwów swojego pupila!