Czym jest ailurofobia?

Co przeraża koty? – 6 rzeczy które przerażają koty!

Mruczki, choć wydają się absolutnie nieustraszone, potrafią doskonale maskować strach,  ale w rzeczywistości naprawdę często go odczuwają i są raczej bojaźliwe. Co przeraża  koty? Dowiedz się, dzięki temu możesz oszczędzić kotu niepotrzebnego stresu!  

Przez bardzo modny ostatnio trend polegający na położeniu w pobliżu kota ogórka,  kociarze zorientowali się, że koty nie są zazwyczaj tak odważne, jak mogłoby się wydawać. Wychodzi bowiem na to, że tak niepozorne warzywo potrafi kota ogromnie  przestraszyć! Niestety wiedza ta nie posłużyła do tego, by oszczędzić mruczkom stresu, a  do tego, by je straszyć i nagrywać filmiki pokazujące reakcje przestraszonych kotów  uciekających na widok ogórka.  

Jeśli udało się nam już dowiedzieć co przeraża koty, powinniśmy tego unikać, by nie  przysparzać kotu stresu, na który reagują bardzo źle. Dowiedz się, jakich jeszcze rzeczy  mogą bać się koty.  

Delikatne koty 

Koty, mimo tego, że są drapieżnikami, są tak naprawdę bardzo delikatnymi stworzeniami.  Przyczyn lękliwego i bardzo ostrożnego uosobienia powinniśmy upatrywać jednak w tym,  że w łańcuchu pokarmowym kot jest zarówno drapieżnikiem, jak i ofiarą. Wobec tego  musi być zawsze czujny i nieufny, dlatego czasami wobec niezidentyfikowanych i  zaskakujących przedmiotów podskakuje ze strachu, ponieważ instynkt mówi mu, że  trzeba uciekać, bo może stracić życie. Warto oszczędzać kotom stresu i dowiedzieć się,  co jeszcze może być przyczyną stresu. 

Kot i ogórek – dlaczego koty boją się ogórków? 

Świat zwierząt jest bardzo logiczny. Nie ma w nim miejsca na przypadki. Dlatego strach  przed ogórkiem nie jest niewytłumaczalny i nieracjonalny. Koty reagują na ogórki  strachem najczęściej wtedy, gdy nie spodziewają się, że go zobaczą. Tylko tyle i aż tyle.  Ich przerażenie jest szczególnie zrozumiałe wtedy, kiedy opiekun podstawia ogórka  niedaleko miski, podczas posiłku.  

Reklama

To jeden momentów, w których kot powinien czuć się absolutnie bezpiecznie. Wyobraźcie  sobie, że jesteście kotem, spożywacie w spokoju posiłek, a tu nagle odwracacie głowę i  widzicie coś, co wygląda jak wąż (a niektóre węże są w stanie bez problemu zjeść kota).  Nie przerazilibyście się? No właśnie. Mimmo tego, ze dla niektórych reakcja kota jest  śmiechu warta, dla niego samego może być to traumatyczne przeżycie.  

NIe róbcie waszym kotom takich ‚żartów”. Przyczynią się tylko do niepotrzebnego stresu i  spadku poczucia bezpieczeństwa na ich własnym terytorium. Takie ciągłe strasznie kota  może doprowadzić do zaburzeń behawioralnych, a także do niechcianych zachowań,  takich jak załatwianie się poza kuwetą. 

Reklama

Osobliwe fobie – czego boją się koty? 

Oczywiście, że nie wszystkie koty boją się tych samych rzeczy. Każdy z nich ma unikalny  charakter i będzie reagował inaczej. Warto jednak opowiedzieć o kilku nietypowych  fobiach, które mogą spotkać każdego mruczka. Jakie to fobie? 

1. Balony 

Nie wiadomo dokładnie co sprawia, że koty boją się balonów, ale okazuje się, że  większość kotów faktycznie się ich obawia. Możliwe, że wynika to z ich wyglądu. Na  początku balon może po prostu wyglądać jak drapieżnik. Dość mocno stresującym  przeżyciem może być też pęknięcie balona.  

2. Banany 

Reklama

Koty mogą bać się bananów, ponieważ mają one podłużny kształt, i podobnie jak ogórki,  mogą kojarzyć się z wężem. Przerażenie jest niestety gwarantowane, szczególnie, jeśli  kot zostanie zaskoczony widokiem banana.  

3. Odkurzacze i suszarki 

Strach przed odkurzaczem i suszarką wynika z bardzo prostej rzeczy – są po prostu  bardzo groźne. Z punktu widzenia kota to po prostu potwory, które poruszają się po  całym mieszkaniu, by w końcu na nie zapolować.  

4. Woda 

Reklama
Reklama

Zdarzają się koty, którym woda nieszczególnie przeszkadza, ale myślę, że można  spokojnie uznać, że należą do mniejszości. Woda potrafi porządnie przemoczyć kocie  futerko, które, kiedy jest mokre, jest ciężkie i niewygodne, a także spowalnia kota i naraża  go na przeziębienie. Dodatkowo zmoczenie futerka może zmienić zapach kota i nawet go  nasilić – co może być prawdziwą katastrofą, szczególnie, jeśli w pobliżu kręcą się drapieżniki, które chciałyby na mruczka zapolować.  

5. Żółwie 

Trudno wyobrazić sobie, żeby kot mógł doznać jakiejkolwiek krzywdy ze strony żółwia. Są to dość łagodne, a na pewno bardzo powolne zwierzęta. Co jednak ciekawe, większość kotów panicznie wręcz boi się żółwi. W ich mniemaniu są one żadnymi krwi drapieżnikami. Istnieją jednak oczywiście koty, które dogadują się ze swoimi żółwimi  przyjaciółmi.  

6. Własne odbicie 

Na pewno widzieliście niejeden filmik w internecie, na którym przerażony kot odskakuje  od lustra i stroszy futerko. Dla niektórych kotów odbicie w lustrze jest zupełnie  niezauważalne lub conajmniej śmieszne. Niektóre mruczki jednak panicznie się go boja i  uciekają gdzie pieprz rośnie! Jeszcze inne koty boją się swojego odbicia, kiedy są jeszcze  maluchami, a później wyrastają z tego strachu i traktują lustro z zupełną obojętnością.  

Można nieco uogólnić i stwierdzić, że kot boi się większości rzeczy, które stanowią dla  niego zaskoczenie. Jednak po zapoznaniu się z nimi strach zazwyczaj przechodzi.  Pamiętajcie jednak, żeby nigdy nie testować nerwów swojego pupila! 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama