Chilijski güiña to najmniejszy dziki kot na półkuli zachodniej. Zobacz zdjęcia i filmik

Ten piękny mały kotek to w rzeczywistości dzikie zwierzę. Jest o połowę mniejszy od zwykłego kota domowego. Wiemy, że każdy miłośnik kotów chciałby go wziąć na kolana, ale to nienajlepszy pomysł, bo to najmniejszy dziki kot na półkuli zachodniej.

Chilijski güiña oprócz tego, że wygląda naprawę słodko, to wydaje z siebie urocze dźwięki. Naprawdę ciężko sobie wyobrazić, że mógłby kogoś przestraszyć. Dzięki National Geographic udostępniamy film z Youtube, na którym można usłyszeć to maleństwo.

Popularyzacja tego gatunku kota wynika z faktu, że jest on zagrożony wyginięciem. Jego liczba spada głównie z powodu utraty siedlisk. Kociak widoczny na zdjęciach to Pikumche , który żyje w Fauna Andina. To rezerwat, w którym jest jeszcze 7 takich kotów. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie güiña żyją w niewoli. Są niezwykle płochliwe i bardzo rzadko można je zobaczyć, dlatego są nazywane przez Chilijczyków „tajemniczym kotem żyjącym w cieniu”.

Pikumche został przywieziony do Fauna Andina, kiedy został osierocony jako kociak. Ma teraz dwa i pół roku. Niestety nie można go wypuścić na wolność, ponieważ za bardzo przyzwyczaił się do przebywania w pobliżu ludzi.

Więcej informacji: National Geographic

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Żywa skamielina.

Dokładnie 82 lat temu odkryto pierwszą żywą latimerię. Rybę która jest przedstawicielką pradawnego gatunku zwierzęcia. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama