Bobry w Szkocji zostały przeniesione na 5-letni okres próbny, żeby naprawić ekosystem

Dwa dorosłe bobry tworzące parę zostały przeniesione do Lowther Estate. Zostały wypuszczone w wiejskiej posiadłości w Cumbrii, w ramach pięcioletniego okresu próbnego. Właściciele mają nadzieję, że działania zwierząt naprawią ekosystem na tym terenie.

Bobry w XVI wieku w całej Wielkiej Brytanii ścigano aż do wyginięcia. Teraz tendencja jest odwrotna. Jest to gatunek, który się sprowadza i ratuje. Nasze tytułowe dwa bobry umieszczono na 27-akrowej zagrodzonej przestrzeni w pobliżu Penrith, aby ocenić ich wpływ na strumienie pól uprawnych.

Przeniesiona para to samiec o imieniu Glen i samica o imieniu Dragonfly. Kierownik ochrony posiadłości Lowther, Jim Bliss, powiedział, że ma nadzieję, że ich teren przypadnie bobrom do gustu i wiosną będą mieli młode. Oba zwierzaki został wcześniej ocalone. Dragonfly z obszarów rzeki Tay, a Glen został uratowany przed odpływem elektrowni wodnej w Perthshire przez Scottish Society for Prevention of Cruelty to Animals (Szkockie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt to organizacja charytatywna promująca dobrostan zwierząt w Szkocji).

W posiadłości ustawiono fotopułapki, aby uchwycić materiał filmowy pary osiedlającej się w nowym domu. Pan Bliss powiedział: „Jesteśmy podekscytowani, że wreszcie mamy bobry w Lowther. Pozostawiamy bobry w spokoju, aby mogły dostosować się do siebie i nowego otoczenia i mamy nadzieję, że wiosną pojawią się maluchy”. Nie tylko oni są ciekawi, jak pójdzie bobrom. Zainteresowani są ekolodzy, miłośnicy tych zwierząt i okoliczni mieszkańcy.

„Widzieliśmy już ślady budowy tam i systemów kanałów. Zbudowane przez nie tamy zatrzymają dużo wody, a także będą magazynować muł. To wszystko pomaga poprawić jakość wody i bioróżnorodność obszaru” – powiedział Jim Bliss.

Reklama

Całą sprawą z przeniesieniem bobrów zajęła się organizacja Cumbria Wildlife Trust. Jest to jedyna fundacja poświęcona wyłącznie ochronie dzikiej przyrody i dzikich terenów Cumbrii. Jest w niej dział, który zajmuje się bobrami. Nazywają je „inżynierami ekosystemu”.

David Harpley, prezes Cumbria Beaver Group i kierownik ochrony w Cumbria Wildlife Trust, powiedział, że próba zasiedleń bobrów w Devon wykazała, że mogą one spowalniać przepływ wody powodziowej, poprawiać jakość wów i tworzyć siedliska dla innych dzikich zwierząt.

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama